بلاگ

انواع پمپ آب در صنایع مختلف چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

پمپ آب در صنایع مختلف

پمپ آب صنعتی چیست ؟

پمپ آب صنعتی وسیله ای مکانیکی است که انرژی مکانیکی موتور خود را در حین انتقال مواد به انرژی هیدرولیکی تبدیل می کند. این انتقال انرژی به ماشین اجازه می دهد تا مایع را از یک مکان به مکان دیگر منتقل کند. پمپ آب در صنایع یا پمپ آب صنعتی از یک لوله ورودی، یک موتور و پروانه و یک خروجی تشکیل شده اند. اما نحوه عملکرد آنها بسته به نوع پمپی که استفاده می کنید متفاوت است.

پمپ آب صنعتی

پمپ آب صنعتی

انواع پمپ آب صنعتی

دو نوع اصلی پمپ آب در صنایع مختلف وجود دارد : پمپ های دینامیکی و پمپ های جابجایی مثبت .

پمپ های دینامیک از نیروی گریز از مرکز برای ایجاد سرعت در مایعی که پمپ در حال جابجایی است استفاده می کنند. این سرعت به فشار تبدیل می شود که می تواند تنظیم شود تا سیال را از طریق پمپ عبور دهد.

پمپ های دینامیک ، یکی از انواع پمپ آب در صنایع حاوی یک پروانه هستند که خلاء ایجاد می کند که سیال را به داخل محفظه پمپ هدایت می کند. اینها رایج ترین انواع پمپ آب در صنایع هستند زیرا کمترین قطعات متحرک را دارند و می توانند به طور مداوم کار کنند.

 

پمپ های جابجایی مثبت از حرکت رفت و برگشتی پیستون ها، پیستون ها یا دیافراگم ها برای حرکت مایع در پمپ استفاده می کنند. به‌جای انتقال صاف مایع، معمولاً با این نوع پمپ تخلیه پالسی دریافت می‌کنید زیرا مایع در حجم ثابتی به دام افتاده و خارج می‌شود. این پمپ ها نسبت به پمپ های دینامیکی طراحی پیچیده تری دارند، اما می توانند تغییرات بیشتری را در جریان و فشار تحمل کنند. آنها همچنین می توانند مواد با ویسکوزیته بالا را در فشار بالا پمپاژ کنند .

انواع پمپ آب صنعتی

انواع پمپ آب صنعتی

انواع پمپ های دینامیک

1.پمپ های گریز از مرکز

پمپ های گریز از مرکز رایج ترین نوع پمپ آب در صنایع هستند که در اکثر صنایع مورد استفاده قرار می گیرند. این پمپ ها با استفاده از انتقال انرژی دورانی از یک یا چند روتور محرک که به پروانه معروف هستند، مواد مایع را حرکت می دهند .

مواد مایع یا سیال در امتداد محور پمپ وارد پروانه چرخان شده و با نیروی گریز از مرکز به سمت خروجی پمپ خارج می شود. این نوع پمپ می تواند مایعاتی را که حاوی جامدات معلق هستند، کنترل کند. همچنین انواع و اندازه های مختلف پمپ های سانتریفیوژ برای رفع نیازهای مختلف صنعتی  وجود دارد .

نواع مختلف پمپ های گریز از مرکز عبارتند از:

  • بوستر پمپ ها
  • پمپ های آتش نشانی
  • پمپ های شناور
  • پمپ های خود پراینگ
  • پمپ های چاه
  • پمپ های زباله
  • پمپ های توربین عمودی
  • پمپ های آسیاب
  • پمپ های جریان محوری

 

2. پمپ های شناور

پمپ های شناور عمدتاً برای انتقال فاضلاب و آب طوفان استفاده می شوند، اما در صنایع دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرند. این پمپ ها برای کار در شرایط شدید ساخته شده اند و برای جابجایی زباله، مواد شیمیایی، آب خاکستری، آب زیرزمینی و مواد غذایی ایده آل هستند.

 

3. سیستم های هیدرانت آتش نشانی

پمپ های هیدرانت آتش نشانی برای خدمت رسانی و انتقال سیال یا مواد مایع در فشار بالا و نیروی بالا طراحی شده اند ، بنابراین در درجه اول توسط صنعت آتش نشانی استفاده می شود. این پمپ ها ممکن است در محیط های صنعتی یا در سطح خیابان نصب شوند، جایی که مستقیماً به یک سیستم آب شهری متصل می شوند.

یرای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

پمپ آب دینامیک

پمپ آب دینامیک

انواع پمپ های جابجایی مثبت

1. لوب پمپ

پمپ های لوب شامل جفت "لوب" چرخان که شبیه چرخ دنده ها هستند حتی اگر با هم تماس نداشته باشند. همانطور که لوب ها با هم می چرخند، مکشی ایجاد می کنند که مایع را به داخل پمپ می کشد. هنگامی که مایع وارد محفظه پمپ می شود، به دام می افتد زیرا لوب ها فقط در یک جهت می چرخند.

مواد مایع همچنان به سمت ناحیه خروجی پمپ رانده می شود. از آنجایی که لوب ها با یکدیگر تماس ندارند، این نوع پمپ می تواند مایعات و مایعات متراکم تری را با برخی مواد جامد کنترل کند.

 

2. پمپ های پیچ

پمپ پیچی نوعی پمپ آب در صنایع است که با استفاده از چندین پیچ چرخان در داخل بدنه کار می کند. پمپ با استفاده از دو یا چند پیچ ​​که در جهت مخالف می چرخند، فشار داخلی ایجاد می کند که سیال را از داخل محفظه پمپ حرکت می دهد. فاصله بین پیچ ها حداقل است، بنابراین این نوع پمپ آب در صنایع برای کاربردهایی مانند جابجایی ساده آب یا انتقال مواد با ویسکوزیته بالا مانند روغن و سوخت مناسب تر است.

 

3. پمپ های دیافراگمی

پمپ های دیافراگمی نوعی از پمپب آب در صنایع، با نام های پنوماتیک یا پمپ های دیافراگمی با هوا (AOD) نیز شناخته می شوند. این پمپ ها به جای نیروی الکتریکی از فشار پنوماتیک استفاده می کنند، بنابراین زمانی که برق در دسترس نیست گزینه ایده آلی هستند.

پمپ های دیافراگمی برای انتقال مواد شیمیایی با نقطه اشتعال بالا مانند حلال های فرار و مواد شیمیایی خورنده استفاده می شود. این نوع پمپ آب در صنایع دارای دو محفظه با دیافراگم هستند و هوا با استفاده از دریچه بین آن دو منتقل می شود. این تغییر در هوا چیزی است که فشار را برای حرکت سیال از یک طرف پمپ به سمت دیگر ایجاد می کند.

 

4. پمپ دنده ای s

پمپ دنده ای نوعی پمپ دررفتگی مثبت دوار است. همانطور که چرخ دنده های داخل پمپ می چرخند، با استفاده از فرآیندی که باعث ایجاد مکش و فضای خالی در داخل سیستم می شود، مایع را وارد پمپ می کنند.

سیال ورودی به پمپ انرژی را از طریق شیارهای چرخ دنده دریافت می کند که سیال را به ناحیه خروجی هدایت می کند. از آنجایی که چرخ دنده ها در جهت خاصی می چرخند، از برگشت سیال جلوگیری می کند. پمپ های دنده ای برای انتقال روغن و گریس و همچنین مایعات غلیظ که حاوی مواد جامد نیستند استفاده می شود.

 

5.پمپ های پیستونی

پمپ پیستونی نوع خاصی از پمپ جابجایی مثبت است که از پیستون برای ایجاد فشار مکش یا تخلیه استفاده می کند. یک موتور پیستون را به سمت عقب می راند و یک فضای خالی و خلاء ایجاد می کند که سیال را به داخل محفظه پمپ می کشد. با حرکت پیستون به سمت جلو، محفظه تحت فشار قرار می گیرد و مایعی که به داخل پمپ کشیده شده است تخلیه می شود.

همچنین دریچه ای در پمپ تعبیه شده است که از برگشت مواد مایع به بیرون از ورودی جلوگیری می کند. این پمپ ها برای جابجایی ساده مواد مایع و افزایش تلاش پمپ های پیچیده تر استفاده می شوند.

پمپ آب

پمپ آب

کاربرد های پمپ آب در صنایع مختلف چگونه است؟

کشاورزی

کشاورزی به عنوان صنعت اولیه، زیربنای توسعه اقتصاد ملی و بقای مردم است. کشاورزی به همان اندازه که گیاهان به آب وابسته هستند به پمپ های آب وابسته است. از نظر آبیاری زمین های کشاورزی، جنوب تحت سلطه کشاورزان فردی است. هنگام کاشت برنج و سایر محصولات، کشاورزان بیشتر آب را از رودخانه های کوچک می گیرند. حجم آبیاری زیاد است و زمان زیادی می برد.

علاوه بر آبیاری زمین های کشاورزی، آب آشامیدنی  دام و طیور نیز از پمپ های آب قابل تفکیک نیست. نیازی به گفتن نیست که مزارع بزرگ می توانند از سیستم های تامین آب بدون فشار منفی برای اتصال لوله های آب لوله کشی برای رسیدن به تامین آب با فشار ثابت استفاده کنند تا اطمینان حاصل شود که آب در هر زمان در دسترس است. مناطق دامداری مانند آب زیرزمینی مغولستان داخلی باید استخراج و در مخازن ذخیره آب برای رفع نیازهای آب خانگی و دام ذخیره شوند و پمپ های شناور و پمپ های خود پراینگ ضروری هستند.

حتما این مقاله ما رو درمورد مزایا و معایب آبیاری با پمپ آب خورشیدی مطالعه کنین. 

صنعت حمل و نقل

تعداد پمپ های آب در کشتی های بزرگ به طور کلی 100 یا بیشتر است و عمدتاً در چهار جنبه استفاده می شوند:

1. سیستم زهکشی، برای تخلیه آب انباشته شده در پایین کشتی برای جلوگیری از اطمینان از ایمنی بدنه.

2. سیستم خنک کننده، پمپ آب برای اطمینان از عملکرد طبیعی موتورها و موتورهای دیزل و سایر تجهیزات، آب را به تجهیزات خنک کننده منتقل می کند و پایداری سیستم قدرت را حفظ می کند.

3. سیستم حفاظت در برابر آتش. پمپ آب در سیستم حفاظت حریق نیاز به عملکرد خود پرایمینگ و تحت فشار دارد تا بتواند به سرعت به آتش پاسخ دهد و به موقع آتش را خاموش کند.

4. سیستم تصفیه فاضلاب: فاضلاب تصفیه شده باید در طول سفر از طریق پمپ آب با مقدار و سرعت معین تخلیه شود تا آسیب و آلودگی به محیط زیست دریایی کاهش یابد.

علاوه بر کاربردهای خاص فوق، پمپ آب را می توان برای تمیز کردن عرشه، شستشوی محفظه بار و همچنین می تواند با افزایش آب و تخلیه آب هنگام بارگیری و تخلیه بار، جابجایی کشتی را تنظیم کند تا تعادل بار را کنترل کند. بدنه و سرعت سفر

صنابع شیمیایی

پمپ آب صنعتی

پمپ آب صنعتی

پمپ ها در صنایع شیمیایی به طور عمده دارای سه عملکرد اصلی حمل و نقل، خنک کننده و حفاظت در برابر انفجار هستند. حمل و نقل عمدتاً شامل انتقال مایعات مواد خام از مخازن ذخیره سازی به مخازن واکنش یا مخازن مخلوط کردن برای شرکت در تولید فرآیند بعدی است. در سیستم خنک کننده، پمپ در گردش آب خنک کننده، چرخه گرمایش و غیره استفاده می شود تا تجهیزات تولید را به موقع خنک کند تا از عملکرد مداوم اطمینان حاصل شود.

علاوه بر این، صنایع شیمیایی دارای درجه خاصی از خطر است و لازم است هنگام حمل مایعات سمی و مضر و مایعات قابل اشتعال، ضد انفجار انتخاب شود. پمپ آب، بنابراین پمپ آب نیز در تضمین ایمنی نقش دارد.

معادن

پمپ های آب نیز به طور گسترده در صنعت متالورژی انرژی استفاده می شود. به عنوان مثال، در استخراج معادن، معمولاً ابتدا باید آب انباشته شده در معدن حذف شود، در حالی که در عملیات ذوب فلزات، ابتدا باید آب تامین شود تا برای خنک شدن آماده شود. مثال دیگر این است که برج های خنک کننده نیروگاه های هسته ای نیز برای تامین آب نیاز به پمپ آب دارند که می توان آن را به سه قسمت پاشش آب، تماس آب و هوا و تخلیه آب تقسیم کرد.

علاوه بر این، فاضلاب نیروگاه های هسته ای رادیواکتیو است و نشت در حین حمل و نقل به محیط زیست آسیب می رساند.  صدمات جبران ناپذیری ایجاد کند که الزامات بسیار بالایی را در انتخاب مواد و سطح آب بندی پمپ آب ایجاد می کند.

یرای خرید و مشاهده انواع پمپ آب به سایت ما سر بزنید.

مشاهده انواع پمپ آب در دیجی کالا اینجا کلیک کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *