بلاگ

تاریخچه ساخت پمپ آب چیست؟چه کسی پمپ آب را اختراع کرد؟

تاریخچه ساخت پمپ آب

تمدن های اولیه می دانستند که آب برای بقا حیاتی است، اما انتقال این مایع گرانبها چالش های زیادی را به همراه داشت. انسان قبل از توسعه رسمی پمپ آب ، چندین دستگاه اولیه را در تلاش برای آسان‌تر کردن آب ایجاد کرد.در ادامه این مقاله در تاسیسات سپاهان به برسی تاریخچه ساخت پمپ آب خواهیم پرداخت.تاریخچه ساخت پمپ آب

تاریخچه ساخت پمپ آب

اولین پمپ واقعی

اولین پمپ واقعی در تاریخ شناخته شده توسط یونانیان باستان در حدود 200 سال قبل از میلاد اختراع شد. ارشمیدس، ریاضیدان معروف، دستگاهی را ابداع کرد که دنیایی را که اکنون می شناسیم تغییر داد: پمپ پیچ. مورخان بر این باورند که این اختراع به دلیل نیاز به برداشتن آب از سیراکوزیا، یک کشتی جنگی نیروی دریایی ،که کالاها را نیز حمل می‌کرد و سفرهای لوکس را برای عده معدودی فراهم می‌کرد، به وجود آمد.تاریخچه ساخت پمپ آب

یک تیغه پیچ‌شکل گردان در داخل یک استوانه بزرگ با میل لنگ می‌چرخید. با چرخاندن پیچ آب را از سطوح پایین به سطوح بالاتر منتقل می کرد. این نوع پمپ ابتدایی نه تنها می توانست مایع را انتقال دهد، بلکه به زودی برای جابجایی غلات و زغال سنگ نیز مورد استفاده قرار گرفت.تاریخچه ساخت پمپ آب

پمپ ارشمیدس

پمپ ارشمیدس

کاربرد پمپ ارشمیدس در زندگی امروز

آبیاری: یکی از کاربردهای اصلی پمپ ارشمیدس در کشاورزی است. بااستفاده از این پمپ، آب از چاه‌ها، رودخانه‌ها یا تالاب‌ها جمع‌آوری شده و به مناطق کشاورزی منتقل می‌شود. این کاربرد به کشاورزان امکان می‌دهد تا به میزان مناسبی از آب برای آبیاری محصولات خود استفاده کنند.

صنعتی: پمپ‌های ارشمیدس در صنایع مختلف مانند صنایع نفت و گاز، صنایع شیمیایی و صنایع آب و فاضلاب استفاده می‌شوند. این پمپ‌ها برای جمع‌آوری و انتقال سیالات مختلف مانند نفت، گاز، شیمیایی‌ها و فاضلاب به کار می‌روند.

اماکن ععبادتی: پمپ ارشمیدس در چاه‌های آب‌نما و برکه‌های زیبایی استفاده می‌شود تا آب را به بالا پمپ کرده و جریان آب را ایجاد کند. این کاربرد معمولاً در باغ‌ها، پارک‌ها و فضای سبز عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انرژی برق تولیدی: پمپ ارشمیدس به عنوان یک راه برای تبدیل انرژی پتانسیل آب به انرژی برق نیز استفاده می‌شود. در این حالت، آب به سمت بالا پمپ می‌شود و سپس با استفاده از توربین‌های آبی، انرژی مکانیکی تولید شده تبدیل به انرژی برق می‌شود.

کاربردهای دیگر: پمپ ارشمیدس در برخی از کاربردهای خاص دیگر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، مانند سیستم‌های تصفیه آب، تأمین آب در مناطق دورافتاده، شستشوی خودروها و تجهیزات صنعتی، و حتی در برخی از نمایشگاه‌ها و پارک‌های آبی برای ایجاد جریان آب و صحنه های تأثیرگذار و زیبایی استفاده می‌شود.

برای خواندن مطالب بیشتر درمورد ارشمیدس اینجا کلیک کنید.

پمپ نیرو

Ctesibius، مخترع و ریاضیدان یونانی که تقریباً همزمان با ارشمیدس در اسکندریه، مصر زندگی می‌کرد، به‌خاطر ایجاد نوع دیگری از پمپ‌های اولیه که به همان اندازه نوآورانه بود، نسبت داده می‌شود. همچنین دستگاهی که با دست کار می کند، از دو سیلندر برای کشیدن آب به سمت بالا با استفاده از فشار در چیزی که احتمالاً اولین پمپ پیستونی است که تاکنون دیده شده است، استفاده می کند. در واقع، حتی از یک پمپ پیستونی کارآمدتر بود، زیرا دو سیلندر حرکت بالا و پایین خود را به طور متناوب تغییر می دادند، به این معنی که انتقال آب پیوسته بود. بین هر ضربه مانند پمپ تک پیستونی شکستگی وجود نداشت.

تولد دوباره پمپ پس از دوران تاریکی

بسیاری از نوآوری ها پس از رگرسیون

پس از سقوط امپراتوری روم، نوآوری در علوم و ریاضیات متوقف شد و حتی در قرون تاریک (قرون وسطی یا دوره قرون وسطی AKA) پسرفت کرد. تا زمان روشنگری قرن هجدهم بود که پمپ‌ها آنطور که می‌شناسیم شروع به توسعه واقعی کردند.

blank

با این حال، قبل از آن، مخترعان گام هایی را به سمت فناوری پمپ مدرن برداشتند:

 • 1475 - مهندس ایتالیایی فرانچسکو دی جورجیو احتمالاً اولین ایده پمپ گریز از مرکز را در نقشه های خود ایجاد کرد (به زیر مراجعه کنید).
 • 1588 - مهندس ایتالیایی دیگر، آگوستینو راملی، پمپ آب پره ای کشویی را در کتاب اختراعات خود توصیف کرد.
 • 1593 - یک پمپ دنده اولیه توسط فرانسوی Nicolas Grollier de Servière ساخته شد.
 • 1636 - پاپنهایم اولین پمپ دنده ای دوار را اختراع کرد.
 • 1650 - اتو فون گوریکه پمپ خلاء پیستونی را ایجاد کرد که به دلیل استفاده از واشرهای چرمی برای جلوگیری از نشتی قابل توجه بود.
 • 1675 - سر ساموئل مورلند انگلیسی، پمپ پلانجر بسته بندی شده را به ثبت رساند.
 • 1687 - دنیس پاپین، متولد فرانسه، اولین پمپ گریز از مرکز واقعی را با استفاده از نیروی گریز از مرکز و مکانیزم پره برای حرکت آب با سرعت های سریع ساخت.
 • 1738 - معادله معروف دانیل برنولی برای مکانیک سیالات به دست آمد.
 • 1792 - جیمز وات، که به خاطر نوآوری در موتور بخار شهرت داشت، یک دستگاه پیستون نوسانی را اختراع کرد.
 • 1790 - برای اولین بار از نیروی بخار برای هدایت پمپ ها استفاده شد.
 • 1845 - اولین موتور پمپ بخار برای نیرو دادن به قایق ها استفاده شد.
 • 1849 - اولین پمپ تمام فلزی ساخته شد.
 • 1851 - پمپ گریز از مرکز پره خمیده توسط جان آپولد از بریتانیا معرفی شد.
 • 1859 - پمپ دیافراگمی اختراع شد.

فناوری مدرن پمپ

انواع پمپ های آب که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند

در ادامه ، فناوری پمپ به تکامل خود ادامه داد و در درجه اول انواع پمپ های موجود را برای رفع نیازهای شهرهای در حال رشد با آسمان خراش ها و نوآوری های ناشی از انقلاب صنعتی اصلاح کرد. پمپ‌ها به‌جای اینکه با میل لنگ دستی یا بخار کار می‌کردند، با هیدرولیک، زغال سنگ و در نهایت الکتریسیته به حرکت در آمدند.

پمپ آب

پمپ آب

بسیاری از انواع پمپ های اولیه هنوز هم امروزه مورد استفاده قرار می گیرند، البته در اشکال پیچیده تر. پمپ پیچی ارشمیدس به پمپ مارپیچی تبدیل شد که برای آبیاری و زهکشی زمین استفاده می شود ، زیرا مکانیک ساده ای دارد ، تعمیرات آسان است، حتی در مناطق فقیر، که استفاده در مقیاس وسیع را امکان پذیر می کند. به همین ترتیب، پره های کشویی و پمپ های دنده ای بسیار محبوب هستند. از این نوع پمپ برای جابجایی آب ، کمتر از نفت و سیالات دیگر با ویسکوزیته متفاوت از آب استفاده می شود.

البته احتمالاً امروزه پمپ های پیستونی را دیده اید که عمل می کنند. و پمپ گریز از مرکز شاید رایج ترین پمپ از همه باشد. در بسیاری از ساختمان‌ها وجود دارد، آب لوله‌کشی را جابه‌جا می‌کند و دیگ‌ها را تغذیه می‌کند تا شهر را حفظ کند.

برای خرید پمپ آب ارزان و با کیفیت به سایت ما سر بزنید.

تاریخچه ساخت پمپ آب تاریخچه ساخت پمپ آب تاریخچه ساخت پمپ آب تاریخچه ساخت پمپ آب تاریخچه ساخت پمپ آب تاریخچه ساخت پمپ آب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *