پمپ آب های شهری و خانگی

تاثیر تغییرات آب و هوا بر عملکرد پمپ آب چیست و چگونه می‌توان از آن جلوگیری کرد؟ کدام مناطق ایران بیشتر در معرض این خطر قرار دارند؟

تاثیر تغییرات آب و هوا بر عملکرد پمپ آب

ایران کشوری با شرایط اقلیمی بسیار متفاوت است. همچنین بیشتر مناطق ایران کوهستانی و بیابانی بوده و تغییرات آب و هوایی زیادی در فصول مختلف وجود دارد.این امر می‌تواند باعث بروز مشکلاتی از جمله آسیب به برخی وسایل و تاسیساتی که در تماس مستقیم با هوای آزاد است بشود.

در همین راستا این سوال به وجود می‌آید که تاثیر تغییرات آب و هوا بر عملکرد پمپ آب چگونه است و راه حل‌های مقابله با آن برای افزایش طول عمر پمپ آب چیست؟

پمپ آب

پمپ آب

بررسی شرایط تغییرات آب و هوایی استان‌های ایران(تاثیر تغییرات آب و هوا بر عملکرد پمپ آب در کدام استان ها بیشتر است؟)

1.ﺍﻗﻠﻴﻢ ﻣﻌﺘﺪﻝ و ﻣﺮطﻮﺏ

ﺳﻮﺍﺣﻞ ﺟﻨﻮﺑﯽ ﺩﺭﻳﺎی ﺧﺰﺭ شامل گیلان ،مازندران و......ﻣﻨﺎﻁﻖ ﻣﻌﺘﺪﻝ ﮐﺸﻮﺭ ﺑﻪ ﺣﺴﺎﺏ ﻣﯽ ﺁﻳﺪ.

 •  مشخصه بارز آب و هوایی در اقلیم معتدل و مرطوب، بارش باران زیاد در اغلب فصول سال در این ناحیه می باشد.بنابراین تاثیر تغییرات آب و هوا بر عملکرد پمپ آب نیز در این اقلیم دیده می شود.
 • اختلاف درجه حرارت در طول شبانه روز به دلیل وجود رطوبت کم است.
 • ﻣﻌﻤﻮﻻ”ﺩﻣﺎی ﻫﻮﺍ ﺩﺭ ﺗﺎﺑﺴﺘﺎﻥ ﺑﻴﻦ ۲۵تا۳۰ درجه در روز و بین۲۰تا۲۳ درجه هنگام شب است.درواقع هوا در کل سال معتدل است و تابستان ها و زمستان های سختی ندارد وتغییرات آب و هوایی شدید نیست.
 •  رطوبت هوا در منطقه بسیار بالاست که این موضوع می تواند به وسایل الکترونیکی از جمله پمپ آب خسارت وارد کند.

استان هایی که در این اقلیم قرار دارند:اکثر استان های شمال کشور دارای چنین اقلیمی هستند.

2.ﺍﻗﻠﻴﻢ ﮔﺮﻡ ﻭ ﺧﺸﮏ

 •  بخش قابل توجهی از مساحت ایران را مناطق گرم و خشک اشغال نموده است.
 •  میزان بارندگی کم و مه و طوفان بسیار زیاد اتفاق می افتد. به این معنی که تغییرات آب و هوایی فراوان است.
 •  اختلاف دمای شب و روز در مناطق اقلیمی گرم و خشک زیاد است.بنابراین تاثیر تغییرات آب و هوا بر عملکرد پمپ آب وسایر موارد به شدت مورد توجه می باشد.
 • ﻣﺸﺨصه بارز آب و هوایی ﺍﻳﻦ ﺍﻗﻠﻴﻢ، ﺭﻭﺯﻫﺎی ﮔﺮﻡ ﻭ ﺷﺐ ﻫﺎی ﺑﺴﻴﺎﺭ ﺳﺮﺩ است
 •  ﺯﻣﺴﺘﺎﻥ ﻫﺎی ﺳﺮﺩ ﻭ ﺳﺨﺖ ﻭ ﺗﺎﺑﺴﺘﺎن های ﮔﺮﻡ ﻭ ﺧﺸﮏ و تابش فراوان آفتاب ، تاثیر تغییرات آب و هوا بر عملکرد پمپ آب را افزایش میدهد.

تابش شدید خورشید شرایط را برای تولید برق از خورشید و نصب پمپ های آب خورشیدی را محیا کرده است.

اکثر استان های مرکزی ایران از جمله اصفهان،یزد،قم و.....دارای این اقلیم هستند.این مناطق به دلیل کمبود آب و افت فشار ، معمولا به پمپ آب هم برای مصارف خانگی ، کشاورزی و..... نیازمند هستند.اگر در این اقلیم زندگی میکنید حتما این مقاله را مطالعه کنید.

 برای خرید پمپ آب ارزان به سایت تاسیسات سپاهان مراجعه کنید.

پمپ آب و تغییرات آب و هوا

پمپ آب و تغییرات آب و هوا

3.ﺍﻗﻠﻴﻢ ﺳﺮﺩ ﻭ ﮐﻮﻫﺴﺘﺎﻧﯽ

 کوهستان های غربی که رشته کوه های فلات مرکزی ایران و سراسر کوههای زاگرس را در بر می گیرد از مناطق سردسیر کشور به شمار می آیند .

 •  از مشخصه بارز این اقلیم ، سرمای شدید زمستان و هوای معتدل تابستان های این ناحیه ست.
 •  میزان بارش برف در اقلیم سرد و کوهستانی بسیار بالاست.این نشان میدهد که میزان یخ زدگی و تاثیر تغییرات آب و هوا بر عملکرد پمپ آب در این مناطق به شدت بالا است.
 •  اختلاف دمای شب و روز بسیار زیاد است.این موضوع مخصوصا برای لوله ها و پمپ آب در زمستان مخرب است.

برای مشاوره خرید پمپ آب با تاسیسات سپاهان در تماس باشید.

 4.ﺍﻗﻠﻴﻢ ﮔﺮم و ﻣﺮطﻮب

این منطقه اقلیمی، در امتداد یک نوار ساحلی باریک و نسبتاً طولانی و ازاروند رود در جنوب غربی استان خوزستان شروع شده و به خلیج گواتر در جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان ختم می شود.

 • مشخصه بارز آب و هوایی ناحیه گرم و مرطوب، گرمای شدید و رطوبت بالای هواست..
 •  هوا در زمستان، معتدل و مطبوع و در تابستان بسیار شرجی و گرم است.
 •  میزان اختلاف دما بین شب و روز کم است.
 •  آب های زیرزمینی در این منطفه، اغلب شور هستند که می تواند به پمپ آب و لوله ها به دلیل گرفتگی آسیب شدیدی وارد کند.
 • گرمای شدید تابستان و شرجی بودن هوا می تواند باعث کاهش عمر وسایل الکترونیکی از جمله پمپ آب شود.

البته با انجام راه حل های مناسب میتوان تاثیر تغییرات آب و هوا بر عملکرد پمپ آب را تا حد زیادی کاهش داد.

برای اطلاعات بیشتر درباره ی شرایط اقلیمی ایران و نوع آب و هوا شهرها اینجا کلیک کنید.

تغییرات آب و هوایی

تغییرات آب و هوایی

تغییرات آب و هوایی می تواند باعث بروز چه مشکلاتی در پمپ آب شود؟

مشکلات پمپ آب در روزهای گرم آفتابی

مشکلات مربوط به پمپ آب مخصوصاً در تابستان ،بیشتر در شرایط اقلیمی گرم و خشک و گرم و مرطوب به وجود می‌آید زیرا دما دراین مناطق به شدت افزایش میابد.

افزایش دما : اگر پمپ آب در معرض مستقیم نور آفتاب باشد،به دلیل جنس فلزی بدنه به شدت گرم می‌شود. پمپ‌ها آب زمانی که  شروع به پمپاژ می‌کنند نیز گرم می‌شود. بنابراین روشن بودن زیاد پمپ مانند زمانی که شما در حمام هستید،باعث تشدید دمای پمپ شده و می‌تواند به قطعات پلاستیکی از جمله واشرها و در مواردی حتی به مدار آن نیز آسیب وارد کند.

همچنین افزایش دما باعث کاهش چگالی آب می شود و موجب کاهش قدرت پمپ و افت فشار آب در سیستم می شود.

راه حل: برای جلوگیری از این موضوع باید از قرار دادن پمپ آب در  نور خورشید جلوگیری کرد به این منظور می‌توان آن را در مکانی سرپوشیده قرار داد یا سایبانی برای پمپ درست کرد.

قطعی مکرر آب: در تابستان به دلیل افزایش دما و تبخیر بیش از حد آب ،منابع آبی به شدت کاهش پیدا می‌کند و باعث قطع مکرر آب در قسمت‌های مختلف شبانه روز می شود. بنابراین این موضوع می‌تواند باعث شود تا پمپ آب برای مدتی بدون آب کار کند و بیش از حد داغ شود .

راه حل : می ‌توان از کنترل‌های هوشمند برای جلوگیری از کار کردن بیهوده پمپ آب در صورت قطع آب استفاده کرد تا از خاموش بودن آن در هنگام افت فشار مطمئن باشیم.

قطعی مکرر برق در تابستان های ایران: در چند سال اخیر با توجه به خشکسالی‌های پی در پی در ایران و کاهش منابع آبی با کمبود جریان برق و قطعی مکرر آن در کشور مواجه هستیم . قطعی مکرر و نوسانات برق می‌تواند باعث سوختن مدارها و برد الکتریکی وسایل الکترونیکی شود که پمپ آب مستثنا از این قضیه نیست.

راه حل: می ‌توان از محافظ ‌های برق برای تنظیم جریان برق استفاده کرد البته این راه نیز زیاد قطعی نمی‌باشد و در صورت نوسانات شدید برق حتی ممکن است وسایل برقی با وجود محافظ آسیب ببیند.

تبخیر آب و افزایش املاح موجود در آب: تبخیر آب زیاد در تابستان باعث افزایش املاح در آب این مناطق می‌شود مخصوصاً مناطقی که به طور طبیعی خاک آنها شور است .

با گذر زمان رسوبات نمکی در لوله‌ها و پمپ‌های آب جمع شده و اگر به موقع تمیز نشود باعث فشار زیاد به پمپ شده و میتواند قسمت‌های مختلف آن آسیب جدی وارد کند. البته این مشکل تنها به پمپ آب مربوط نمی‌شود این موضوع حتی برای آبگرمکن‌ها ، پکیج‌ها و....نیز صدق میکند. توصیه می‌شود اگر  از مخزن آب استفاده می‌کنید حتماً چند ماه یکبار مخزن آب خود را تمیز کنید.

راه حل : میتوان در مسیر ورودی آب به پمپ دستگاه تصفیه آب یا یک توری برای جمع این رسوبات قرار داد تا تاثیر تغییرات آب و هوایی برعملکرد پمپ آب را تا حد زیادی کاهش داد.

خرابی پمپ آب

خرابی پمپ آب

مشکلات پمپ آب در روزهای سرد زمستانی

خرابی‌ها و تاثیر تغییرات آب و هوا بر عملکرد پمپ آب در زمستان بیشتر در اقلیم سرد و کوهستانی و همچنین گرم و خشک مشاهده می‌شود.

کاهش شدید دما: سرد شدن هوا باعث یخ زدن آب در لوله‌ها و پمپ آب میشود. زمانی که آب یخ می‌زند حجم آن افزایش می‌یابد و موجب  ترک خوردن لوله ها و قطعات داخلی پمپ آب می‌شود و چنان خسارتی وارد میکنند که گاهی چاره کار، تعویض لوله ها و حتی خود پمپ آب است!

راه حل: نمی‌توان گفت که این یک راه حل قطعی است ، اما می‌توان یک اتاقک مجزا برای پمپ آب ایجاد کرد تا از سرمای شدید در امان باشد ودر زمستان‌ها نسبت به عایق بندی لوله های آب و پمپ اقدام نمود.

طول عمر پمپ آب یکی از عوامل مهم در انتخاب آن است اما گاهی اوقات برخی عوامل محیطی مانند  تاثیر تغییرات آب و هوایی برعملکرد پمپ آب ، روند  خرابی و کاهش عمررا تشدید میکند . در این شرایط شما باید از عوامل محیطی موثر بر این موضوع مانند آب و هوای منطقه خود آگاه باشید تا با به کار گرفتن روش های مناسب بتوانید این موضوع را به حداقل خود برسانید.

تاسیسات سپاهان پیشرو در خدمات

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *