پمپ آب های شهری و خانگی

چالش‌های نصب پمپ آب شهری و راهکارهای بهینه‌سازی آن چیست؟

چالش‌های نصب پمپ آب شهری

در چند سال اخیر با توجه به کمبودهای آب و خشکسالی در ایران با افت  فشار آب شدید مواجه هستیم بنابراین تعداد زیادی از افراد تصمیم می‌گیرند تا در مسیر لوله‌های آب خود پمپ‌های آب را قرار دهند تا از فشار آب مناسب بهره‌مند شوند اما استفاده از پمپ ها آب چالش‌های خود را دارد. در این مقاله به چالش‌های نصب پمپ آب شهری خواهیم پرداخت.

چالشها و دردسرهای نصب و استفاده از پمپ آب شهری

1.غیرقانونی بودن نصب پمپ آب به صورت مستقیم بر روی کنتور یا شبکه توزیع آب!

طبق بند 2-34-4 آیين نامه عملياتي و شرايط عمومي تعرفه هاي آب و فاضلاب كه طي نامه شماره 10/33/43344 مورخه 86/6/10 وزير محترم نيرو ابلاغ شده است، در موارديکه در شبکه افت فشار و يا کمبود آب وجود دارد مشترک اجازه نصب پمپ بر روي شبکه آب شهري به طور مستقيم را نخواهد داشت و در صورت تخلف، شرکت نسبت به قطع انشعاب آب تا برچيدن پمپ اقدام خواهد نمود.

  1. نشان دادن مصرف غیر واقعی بر روی کنتور آب و تحمیل آب بهای بسیار بیشتر از مقدار واقعی مصرف به مشترکین (در مواقع افت فشار آب به دلیل مکش پمپ آب به همراه مقادیر زیادی هوا و کف از کنتور عبور می کند)
  2. ایجاد فشار منفی ناشی از کارکرد تعداد زیادی پمپهای خانگی بر روی شبکه آب شهر موجب مکیده شدن آب سطحی آلوده به فاضلاب خانگی در نقاطی می شوند که شبکه آب شهری دارای شکستگی و یا دارای نشتی است.
چالش‌های نصب پمپ آب شهری در اصفهان

چالش‌های نصب پمپ آب شهری در اصفهان

پس راه حل چیست؟؟؟!

طبق گفته مدیرعامل آبفا هر مشترکی که به دلیل افت فشار شبکه نیازمند استفاده از پمپ آب برای تقویت فشار آب خود است حتماً باید بین پمپ آب و کنتور از مخزن ذخیره آب استفاده کند.بنابراین اگر از مخزن آب برای پمپ خود استفاده نکنید، جریمه خواهید شد!!!

دردسرهای استفاده از مخزن آب

 شما باید پس از گذشت مدت زمانی ، نسبت به تمیز کردن مخزن آب  خود اقدام کنید.  زیره استفاده از  این مخازن  در دراز مدت می‌تواند بر روی کیفیت آب شما تاثیر بسزایی بگذارد. 

حتی طعم آب  آشامیدنی شما را تا حد زیادی تغییر دهد و بسیاری از مشکلات سلامتی مانند انواع  مسمومیت قارچی را رقم بزند ؛همچنین به دلیل وجود املاح در آب آشامیدنی ، رسوب های شن مانندی در مخزن انباشته شده  و پس از گذشت مدت زمانی می تواند برای  کسانی که از پکیج‌ها و رادیاتورها استفاده می‌کنند باعث ایجاد مشکلاتی شود.

از جمله گرفتگی رادیاتورها ،از کار افتادن پمپ پکیج و ...... شود که این خود معضل بزرگی به شمار می رود و نگه داری مخازن آب مستلزم وقت و هزینه سالانه می باشد.

افزایش هزینه برق

از آنجایی که پمپ‌های آب با برق کار می‌کنند و هر زمان  که شما شیر آب را باز کنید، پمپ آب شروع به کار کردن می‌کند و پس از بستن شیر آب حداقل تا ۳۰ ثانیه روشن می‌ماند می‌تواند هزینه‌های برق را تا دو برابر افزایش دهد و علاوه بر آن باعث مسائل زیست محیطی شده و رد پای کربن دی اکسید را افزایش می‌دهد.

ایجاد یک مکان سرپوشیده برای پمپ و مخزن

ایجاد یک مکان سرپوشیده برای پمپ و مخزن

ایجاد یک مکان سرپوشیده برای پمپ و مخزن

پمپ آب و مخزن باید در مکانی سرپوشیده قرار بگیرند تا از خطرات احتمالی ناشی ازعوامل جوی مانند باران ، یخزدگی و ....... در امان بماند و عمر طولانی تری داشته باشد که برای تحقق این امر در برخی ساختمان ها ، نیازمند ساخت یک اتاقک کوچک برای پمپ آب و مخزن است و می تواند هزینه زیادی را به ساکنین متحمل کند.

پمپ آب خانگی نباید داغ شود ( چالش‌های نصب پمپ آب شهری )

یکی از مشکلات دستگاه‌های برقی و مکانیکی داغ شدن است. برای همین از رادیاتورها، سیستم‌های هواخنک و غیره برای دستگاه‌های مختلف استفاده می‌شود.

پمپ آب خانگی نیز به دلیل اینکه آب از درون آن عبور می‌کند تا حدودی خنک می‌شود بااین‌حال اگر پمپ آب خانگی شما دائماً در حال کار باشد حتماً میزان حرارت و گرمای آن بالا رفته و این امر ممکن است آسیب‌هایی به پمپ شما وارد کند. حتماً می‌پرسید چطور می‌شود در طول شبانه‌روز مدتی پمپ را خاموش کرد و بعد دوباره آن را روشن کرد؟

چراکه شما در تمام طول شبانه‌روز به‌ویژه در آپارتمان‌ها حتماً نیاز به آب دارید. بهترین کار برای جلوگیری از داغ شدن پمپ آب خانگی این است که هر زمان نیاز به آب داشتید پمپ روشن و هر زمانی که کاری با آن نداشتید پمپ خاموش شود.

برای این کار شما باید از دستگاه ست کنترل استفاده کنید تا به صورت اتومات هر زمانی که شیر آب را باز می‌کنید پمپ روشن و هر زمان که شیر را بستید پمپ خاموش می‌شود.

پمپ آب شهری خود را روغن‌کاری کنید

دوره‌هایی از سال را برای روغن‌کاری پمپ آب خانگی در نظر بگیرد. برای روانکاری پمپ آب از دو چیز می‌توان استفاده کرد:

روغن: از روغن برای دستگاه‌هایی که درجه حرارتی بیش از ۹۰ درجه سانتیگراد تولید می‌کنند استفاده می‌کنند، برای همین برای موتور خودروها روغن می‌ریزند، همچنین دستگاه‌هایی که دور موتور بالایی دارند باید روغن برای آن‌ها استفاده کرد.

گریس: گریس برای دستگاه‌هایی با دور موتور پایین بهتر است همچنین دستگاه‌هایی که حرارت بالایی تولید نمی‌کنند.

خازن پمپ را به صورت دوره‌ای چک کنید

خازن بخشی از الکتروموتور پمپ آب خانگی است که وظیفه آن ذخیره برق است تا زمانی که پمپ خواست استارت بخورد از انرژی ذخیره شده داخل خازن استفاده می کند. در واقع می‌توان گفت خازن نقش باتری را دارد و همان گونه که باتری بعد از مدتی تمام شده و نیاز به تعویض دارد، خازن هم باید بعد از مدتی تعویض شود.

البته تمامی این چالشها و مشکلات ، به این معنا نیست که پمپ آب ارزش نصب کردن را نخواهد داشت بلکه با رعایت موارد ذکر شده ، می توان با خیالی آسوده از آن لذت برد.

راهکار های بهینه سازی کارکرد پمپ آب

راهکار های بهینه سازی کارکرد پمپ آب

راهکار های بهینه سازی کارکرد پمپ آب

به طور مرتب نشت آب را بررسی کنید. ( چالش‌های نصب پمپ آب شهری )

این امر باعث می شود تا از مصرف آب بیهوده جلوگیری شود.

از خاموش شدن خودکار پمپ آب خود اطمینان حاصل کنید.

اگر پمپ به طور خودکار خاموش نشود، می تواند باعث افزایش برق و کاهش طول عمرش شود.

لو له های آب را عایق بندی کنید.

عایق بندی و آب بندی مناسب از نشتی بین لوله ها جلوگیری کرده و از مصرف آب جلوگیری می کند.

مقاله آب بندی و عایق بندی صحیح لوله های آب

استفاده از لوله ها با  سطح مقطع مناسب برای تشدید فشار آب(طبق قانون فیزیک بویل) 

برای انجام این کار حتما با  متخصصان در این زمینه مشورت کنید.

برای مشاوره اینجا کلیک کنید.

بازسازی سیستم لوله کشی آب فرسوده در ساختمان

برای بررسی طراحی سیستم لوله کشی ، نیاز به مشخصات دقیقی از سیستم و نحوه نصب و اتصالات مورد استفاده داریم. اما  به طور کلی، چندین عامل برای طراحی درست سیستم لوله کشی آب ،باید مدنظر قرار گیرند. در زیر به برخی از این عوامل اشاره می‌کنیم:

مسیر لوله‌ها

راه‌اندازی لوله‌ها به نحوی که کوتاهترین مسیرها را برای جریان آب فراهم کند و از انحنای زیاد یا مانع‌هایی مانند زاویه‌های تند، لوله‌های خمیده یا موانع دیگر جلوگیری کند، مهم است. مسیرهای مناسب کمک می‌کنند تا فشار آب به طور موثر حفظ شود و از افت فشار جلوگیری شود.

اتصالات ( چالش‌های نصب پمپ آب شهری )

اتصالات ( چالش‌های نصب پمپ آب شهری )

اتصالات ( چالش‌های نصب پمپ آب شهری )

استفاده از اتصالات با کیفیت و مناسب نیز برای حفظ فشار آب در سیستم مهم است. اتصالات باید مناسب قطر لوله‌ها باشند و نشتی و افت فشار را جلوگیری کنند.

با انجام مراحل بالا می توانید تا حد زیادی در مصرف آب صرفه جویی کرده و همچنین فشار آب خود را بالا ببرید.

نتیجه گیری ( چالش‌های نصب پمپ آب شهری ) :

با توجه به خشکسالی های اخیر در ایران و افت فشار آب در اکثر نقاط ، به جرات می توان گفت که استفاده از مخزن و پمپ های آب ،تنها راه مقابله با این مشکل می باشد که البته استفاده از این روش چالشها و مشکلات خود را دارد . ما می توانیم با شناخت درست این موانع و راهکار های آن ، بهترین استفاده را از این تکنولوژی ببریم.

شما می توانید برای خرید و دریافت مشاوره خرید به سایت تاسیسات سپاهان و یا اینستاگرام شرکت مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *