بلاگ

نکات مهم درانتخاب پمپ آب

خرید انواع پمپ آب خانگی

نکات مهم در انتخاب پمپ آب خانگی

سلام به همراهان سایت تاسیسات سپاهان. پمپ آب به منظور تقویت فشار و پمپاژ آب به هر طبقه ای از ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. این روزها انواع پمپ در بخش کشاورزی، پزشکی و زیرساخت بسیاری از صنایع به کار گرفته می شوند. با افزایش روز افزون جمعیت خطر پایان منابع آّبی، روز به روز در حال افزایش است. از این رو نقش پمپ آب در حفظ منابع آبی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.به همین خاطر در این مقاله به بررسی نکات مهم در انتخاب پمپ آب خانگی می پردازیم.

نکات مهم در انتخاب پمپ آب خانگی

انواع پمپ آب خانگی

پمپ های باکیفیت با جلوگیری از هدر رفت آب بواقع به حفظ و مدیریت منابع آبی کمک می کنند. برای جلوگیری از هدر رفت منابع آبی لازم است از پمپ های باکیفیت در منازل استفاده شود.

گروه تاسیسات سپاهان با در نظر گرفتن تکنولوژی پیشرفته در ساخت انواع پمپ به کاهش مصرف آب در فرآیند های مختلف کمک می کند.

پمپ آب نیم اسب

پمپ آب نیم اسب یکی از محبوب ترین پمپ ها برای انتخاب پمپ آب خانگی هستند. پمپ نیم اسب با عملکردی طولانی مدت و کم مصرف بودن مناسب برای استفاده در منازل، آبیاری باغ، گلخانه و مزرعه های کوچک است. نکته قابل توجه این است که پمپ های نیم اسب برای ساختمان های یک طبقه با ارتفاع کم مورد استفاده قرار می گیرد.

برای ساختمان هایی با تعداد طبقات بیشتر این نوع پمپ به هیچ وجه توصیه نمی شود. در صورت اجرا پمپ نیم اسب در ساختمان هایی با تعداد طبقات بیشتر علاوه بر پرداخت هزینه اضافی، همچنان ساکنین طبقات بالاتر از فشار آب مناسب بهره مند نمی شوند.

ویژگی پمپ آب نیم اسب

 • پمپ آّب نیم اسب از جنس های مختلف فولاد، چدن یا پلاستیک تولید می شود.
 • دارای سیستم خنک کننده (فن) برای جلوگیری از گرم شدن موتور
 • طراحی ساده و نصب آسان آن
 • با توجه به قدرت کم موتور، مصرف انرژی برق کمتری نسبت به دیگر پمپ ها دارند.
 • دارای وزن پایین، که قابلیت حمل و نقل آسان تری دارند.
 • پمپ آب نیم‌ اسب دارای فشار و دبی مناسب برای استفاده در منازل هستند.
 • پمپ آب نیم ‌اسب با حداکثر قدرت 0.5 اسب بخار (حدود 370 وات) کار می‌کند.
پمپ آب یک اسب

پمپ آب یک اسب

پمپ های آب یک اسب بیشتر برای ساختمان های دو طبقه کاربرد دارد. انواع پمپ آب یک اسب در انواع جتی، بشقابی، تک پروانه و دو پروانه بسته به نوع کاربرد، انتخاب و مورد استفاده قرار می گیرند. ارتفاع پمپاژ آب در پمپ آب یک اسب بخار معمولا پنجاه متر است و میزان آبدهی آن 3.1 متر مکعب بر ساعت است.

پمپ آب یک اسب جتی

پمپ آب یک اسب جتی به عنوان پمپ هایی خودمکش شناخته شده اند. این نوع از پمپ ها فاقد قطعه متحرک هستند و از آنها برای آبرسانی خانگی، استخراج آب از چاه های عمیق و نیمه عمیق و مصارف کشاورزی استفاده می شوند. پمپ آب جتی به دلیل ایجاد فشار بالا برای انتقال آب به طبقات فوقانی ساختمان ها، یکی از انواع متداول پمپ های خانگی است.

کاربرد پمپ آب جتی
 • افزایش فشار آب
 • آبرسانی به انواع ساختمان های مسکونی، ویلا و آپارتمان ها
 • مورد استفاده برای انواع مصارف کشاورزی مانند آبیاری قطره ای، بارانی، آبیاری خودکار باغ و گلخانه ها
 • استخرهای خانگی، جکوزی
 • انواع کارواش
 • پر کردن و تخلیه استخر

پمپ آب یک اسب بشقابی

این نوع از پمپ های بشقابی از توان یک اسب بخار برخوردار هستند و غالبا برای پمپاژ آب مورد استفاده قرار می گیرند. از پمپ های بشقابی یک اسب بخار به دلیل توانایی در پمپاژ نمودن دبی زیاد، برای مصارف تجاری و خانگی استفاده می شود. دبی پمپ به منظور میزان توانایی جابه جایی آب در واحد زمان است. لازم به ذکر است واحد دبی متر مکعب بر ثانیه می‌باشد. پروانه پمپ آب یک اسب بشقابی معمولا از برنج یا باکالیت ساخته می شوند و توانایی پمپاژ آب تا ارتفاع حداکثر سی و سه متری را دارا است.

در زمان خرید و انتخاب پمپ آب در مصارف خانگی لازم است به تفاوت پروانه در پمپ آب توجه کافی شود. در مصارف خانگی استفاده از پروانه های نوریل یا باکالیتی به هیچ وجه توصیه نمی گردد. استفاده از پروانه های نوریل به دلیل عدم رعایت مسائل بهداشتی در مصرف آب خانگی توصیه نمی شوند.

جنس باکالیتی و پلاستیکی پروانه نوریل ، به مرور زمان سبب جذب باکتری در آب آشامیدنی می شوند. همچنین در صورت انتقال آب با درجه حرارت بالا، نوریل تغییر حالت داده و از قدرت پمپاژ آن کم می شود. برای پمپ های آب خانگی استفاده از پروانه های برنجی و یا برنزی در مصارف خانگی و کشاورزی بیشتر توصیه می شوند. پروانه های برنزی و برنجی علاوه بر بهداشتی بودن مقاوت و سختی بالاتری دارند.

انتخاب بهترین پمپ آب خانگی

پمپ آب یک اسب تک پروانه و دو پروانه

پمپ های دو پروانه و تک پروانه ای از نظر ساختاری به یکدیگر شباهت دارند و صرفا از نظر تعداد پروانه ها متفاوت هستند. از این نوع پمپ آب در بخش های مختلف خانگی، صنعتی و کشاورزی استفاده می شود.

 کاربرد اصلی پمپ آب تک پروانه ای و دو پروانه ای در تامین آب آشامیدنی و سیستم های سرمایشی و گرمایشی است. در بخش خانگی پمپ آب یک اسب دو پروانه ای، گزینه ایده آلی برای آبرسانی به ساختمان های چهار طبقه و هشت واحدی است.

انتخاب بهترین پمپ آب خانگی

 فشار آب همچنان یکی از معظلات ساکنان طبقات بالایی است. با استفاده از پمپ آب علاوه بر تقویت فشار آب موجب کاهش مصرف آب، این مبنع حیاتی می شوید.در واقع پمپ آب موجب افزایش جا به جایی آب به ارتفاعات بالا و حتی (ارتفاعات) پایین تر می شوند.

پمپ ها در صنایع مختلف کاربردهای فراوانی دارند و از سایز میکروسکوپی تا پمپ های بزرگ صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. برای انتخاب بهترین پمپ آب خانگی، لازم است به جزئیات مهمی در این امر توجه شود. در ابتدا می بایست نیاز مصرف آب در خانه را در نظر بگیرید. این نیاز ممکن است افزایش فشار آب منزل و یا حتی آبیاری باغ و حیاط با کمترین میزان مصرف آب باشد.

بهترین پمپ آب خانگی، علاوه بر عملکردی مناسب، باید مقرون به صرفه و کم‌صدا باشد. در هنگام خرید دقت کافی به میزان مصرف انرژی نیز داشته باشید.

نکات انتخاب پمپ آب در خانه ها

 • متراژ واحد مسکونی
 • تعداد شیر های موجود
 • محل قرار گیری پمپ در سیستم آبرسانی و لوله کشی ساختمان
 • سایز لوله های آب ساختمان
 • تعداد طبقات
 • میزان فشار آب مورد نیاز

کاربرد اینورتر پمپ آب در حفظ منابع آبی

کاربرد اینورتر در بخش کشاورزی و صنعت نه تنها باعث کاهش چشمگیر مصرف برق می‌گردد بلکه موجب استفاده بهینه از آب نیز می شود.  استفاده از اینورتر در بخش کشاورزی آب را روی فشار ثابتی نگه می دارد و در صورت عدم استفاده از آب اینورتر به حالت خواب(خاموشی) می رود.

کاربرد اینورتر پمپ آب در حفظ منابع آبی

مزایای اینورتر پمپ آب

 • کاهش جریان برق پمپ در زمان راه اندازی
 • افزایش ولتاژ و فرکانس پمپ به صورت تدریجی
 • راه‌ اندازی آرام موتور به طوری که به سیستم فشاری وارد نشود.
 • کم شدن استهلاک پمپ و افزایش طول عمر آن
 • تنظیم میزان آب خروجی از لوله به مقدار مناسب
 • تنظیم سرعت آب بر اساس نیاز کاربران
 • صرفه جویی در مصرف انرژی برق
 • ایجاد حالت خواب پمپ هنگامی که از آن استفاده نمی شود.
 • کاهش هزینه جاری ساختمان ها

خلاصه مطالب ( انتخاب پمپ آب خانگی )

در سال های اخیر، نوآوری های قابل توجهی در فناوری پمپ آب با هدف بهبود کارایی، کاهش مصرف انرژی و ارتقای پایداری منابع آبی صورت گرفته است.  یکی از چالش های ساختمان های بلند در شهرها، رساندن آب به طبقات بالا با فشار مناسب است. پمپ آب یک موتور الکتریکی است که مصرف برق بالایی دارد بنابراین برای کنترل میزان مصرف برق، از اینورتر استفاده می‌شود. اینورترها خروجی پمپ آب را کنترل می‌کنند.

اینورتر ها از نظر تعداد فاز و ولتاژ ورودی، به دو دسته اینورتر سه فاز و تک فاز تقسیم می‌شود. از دیدگاه کاربردی در مصارف خانگی، صنعتی و کشاورزی قابل استفاده هستند.

برای خرید پمپ آب حتما به این نکته توجه داشته باشید که در بیشتر مواقع  تولیدات داخلی علاوه بر کیفیت بالا در هنگام خرابی دارای گارانتی و خدمات پس از فروش هستند.

تولیدکنندگان داخلی علاوه بر کیفیت بالا محصولات خود در هنگام خرابی و هرگونه تعمیر به سادگی با جایگزینی قطعات عیوب محصول را برطرف می کنند. برای اطلاعات بیشتر و خرید در گروه تاسیسات سپاهان می توانید از طریق تماس با ما اقدام نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *